www.razmendagan.com                                                                                                         afgrazm@gmail.com  


گردآورنده: پیمان

۱۹ جنوری ۲۰۱۷

 

گزیده هائی از دریچه های انترنیتی

۹۶

تبصرۀ گردآورنده:

 این گروه افسران پائین رتبۀ امریکائی طبق رسم حاکم، "شیرینی" یا همان رشوت شان را از طالبان می گرفتند؛ ورنه طالبان به امریکا دربدل سلاح پول نه، بلکه خود وعملکردشان را می دهند وتحت رهبری امریکا وبرای تحقق استراتیژی منطقه ای اش کار می کنند وپول گزافی هم می گیرند. اگرچنین نیست برای چند ماهی جیرۀ طالبان را از منابع خارجی قطع کنید؛ آنگاه قول می دهم که چلی های شان مثل سابق خانه به خانه دنبال نان دربزنند و دوباره با خریطۀ گدائی شان و همان جملۀ "فخر طالب راهی کنین خیر ببینین" به گدائی بپردازند.

 

افسران آمریکایی در حال تجهیز طالبان دستگیر شدند

افسر آمریکایی روز گذشته در حال فروش سلاح به مخالفان مسلح دولت افغانستان در ولایت سرپل بازداشت شدند. این سه تن در نهایت با فشار آمریکایی‌ها و برخی عناصر داخلی آزاد شدند.

یک مقام امنیتی ولایت سرپل گفت: روز گذشته نیروهای گشت نامحسوس ما در منطقه‌ای میان شهرستان‌های صیاد و کوهستانات ولایت سرپل در حال گشت‌زنی متوجه فعالیت‌های مشکوکی شده و پس از هماهنگی با مرکز و اعزام گروهی دیگر از نیروهای امنیتی به منطقه، این تحرکات مشکوک زیر نظر قرار گرفت.

این مقام امنیتی ادامه داد: در جریان بررسی و تحقیقات، نیروهای امنیتی متوجه شدند که گروهی از شبه نظامیان مخالف دولت با مقدار زیادی دالر به صورت مخفیانه در منطقه مستقر شده‌اند.

وی به خبرگزاری مهر گفت: با توجه به اهمیت قضیه، موضوع مذکور به صورت ویژه در دستور کار قرار گرفت و با بررسی‌های بیشتر مشخص شد که این گروه مسلح مخالف دولت برای خرید سلاح به این منطقه آمده‌ است.

این مقام امنیتی خاطرنشان کرد: تیم تجسس با تعقیب افراد وابسته به این گروه محل اختفای آنها را شناسایی کرده و منتظر حضور طرف فروشنده سلاح شدند تا در موقعیت مناسب برای دستگیری آنها اقدام کنند. سپس با حضور فروشندگان سلاح در محل قرار و در دسترس قرار گرفتن مدارک کافی، نیروهای امنیتی طی عملیاتی همه عوامل فروش سلاح و شبه نظامیان مخالف دولت را دستگیر کردند.

وی اظهار داشت: در جریان درگیری با مخالفان مسلح تعدادی از آنها نیز زخمی شدند و 500 هزار دالر و مقادیر قابل توجهی سلاح‌های سبک و سنگین پیشرفته ضبط شد.
این مقام امنیتی گفت: در همان لحظات اولیه دستگیری مشخص شد که در میان گروه 10 نفره فروشنده سلاح 3 نفر خارجی نیز وجود دارد.

وی ادامه داد: گرچه در ابتدا انتظار می‌رفت خارجی‌های دستگیر شده از کشورهای عربی یا چچن باشند، اما مشخص شد که هر سه نفر آنها افسران نظامی آمریکایی هستند که در این پوشش به گروه‌ها و مخالفان مسلح دولت سلاح‌های سبک و سنگین می‌فروشند.

این مقام امنیتی تأکید کرد: با هماهنگی مقام ها پس از بازجویی اولیه تصمیم گرفته شد تا هر دو گروه برای انجام تحقیقات بیشتر به مکان دیگری منتقل شوند، اما در میان راه با دخالت مقامات ارشد آمریکایی و حمایت برخی مقام های داخلی، 3 افسر آمریکایی که در حال فروش سلاح به مخالفان مسلح دولت دستگیر شده بودند آزاد شدند!

وی در پایان گفت: در نهایت کلیه مدارک موجود اعم از تصاویر، اسناد بازجویی، دلارها و سلاح‌های ضبط شده به درخواست آمریکایی ها به مکان دیگری انتقال یافت.

این ماجرا در حالی اتفاق می‌افتد که چندی قبل نیز برخی رسانه‌ها از نقش نظامیان آمریکایی در گروگانگیری‌ها و شکل‌گیری برخی گروه‌های هراس افکن برای ایجاد تنش‌های مذهبی و قومی در افغانستان خبر داده بودند.

همچنین تعدادی از مسوولان نظامی نیز بر این نکته اشاره می‌کنند که میزان سلاح‌های وارداتی آمریکایی به افغانستان بیش از تعداد کلیه نیروهای نظامی و امنیتی است، با وجود این، نظامیان این کشور در میدان نبرد با مخالفان با کمبود مهمات و تجهیزات روبرو هستند!

 


                                                                                 www.razmendagan.com                                                                                                     afgrazm@gmail.com