www.razmendagan.com                                                                                                         afgrazm@gmail.com  


گردآورنده: پیمان

۱۷ دسامبر ۲۰۱۶

گزیده هائی از دریچه های انترنیتی

۹۱

مهم ‌ترین فصل بحران سوریه؛ آغاز پایان اپوزیسیون مسلح در حلب

تحلیلی از عبدالباری عطوان

شفقنا- تسلط دوباره ارتش سوریه بر حلب به عنوان پایتخت اقتصادی و دومین شهر بزرگ کشور که اهالی آن از همان آغاز با پیوستن به اعتراض ها مخالفت کردند و ترجیح دادند بی طرف باقی بمانند، یک نقطه عطف اساسی در بحران سوریه و دستاورد نظامی و معنوی بزرگی برای دولت خواهد بود با این حال تا زمانی که خبری از راه حل سیاسی نباشد، چنین دستاوردی با وجود اهمیت خود ممکن است نقطه پایانی جنگ نباشد؛ مهم ترین و خطرناک ترین فصل بحران سوریه به پایان رسید با این حال فصل های دیگری همچنان وجود دارند و رئیس جمهوری این کشور نیز در مصاحبه اخیر خود به این مسئله اذعان کرد.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، عبدالباری عطوان، روزنامه نگار و تحلیلگر برجسته جهان عرب و سردبیر روزنامه رای الیوم در تحلیلی که تحت عنوان چه عواملی باعث تسریع در فروپاشی جبهه شرق حلب شد؟ چرا المحیسنی به شدت به گروه های مدافع شهر تاخت؟ آیا سرمایه گذاران و پیمان کاران، ورود به دمشق در جست و جوی قرارداد را آغاز کرده اند؟ آیا اردوغان با پیشروی نیروهایش در الباب، جشن ها را خراب می کند؟ در این روزنامه اینترنتی منتشر شده، آورده است:

سرگئی رودسکوی، فرمانده اداره عملیات عمومی ستاد کل نیروهای مسلح روسیه روز جمعه تاکید کرد که نیروهای ارتش سوریه بر ۹۳ درصد از بخش شرقی شهر حلب تسلط یافته و کنترل بیش از ۵۳ محله از محله های آن را پس گرفتند، ۱۰ هزار نفر طی ۲۴ ساعت گذشته از این منطقه فرار کردند و اپوزیسیون مسلح شامل عناصر چندین گروه که جبهه فتح الشام یا همان النصره سابق، احرار الشام، جنبش نورالدین زنکی و الجبهه الشمالیه شاخص ترین آنها به شمار می آیند نیز در تنها سه محله شهر تحت محاصره هستند در حالی که بیش از هزار عنصر این گروه ها به نشانه تسلیم، پرچم سفید بالا برده و سلاح های خود را نیز زمین گذاشته اند.

اگر این اطلاعات درست باشد که به نظر می رسد این چنین باشد، بدان معنی است که این آغاز پایان می باشد اگر خود پایان حضور گروه های به اصطلاح جهادی و اپوزیسیون مسلح در شهر حلب نباشد، با این حال برای گفتن این جمله که این پایان جنگ در سوریه است، هنوز زود است.

ارتش سوریه با صلح یا با جنگ، ظرف ۴۸ ساعت آینده شرق حلب را به صورت کامل بازپس خواهد گرفت؛ با صلح از طریق تسلیم شدن عناصر مسلح و موافقت آنها با خروج از شهر پس از زمین گذاشتن سلاح های خود بر اساس تفاهم های میان آمریکا و روسیه و با جنگ نیز به این دلیل که ادامه درگیری از سوی آنها فایده ای ندارد به ویژه آن که بمباران هوایی محله هایی که در آن جا قرار دارند روز جمعه از سر گرفته شد آن هم پس از یک آتش بس یک روزه برای انتقال برخی زخمی ها به ترکیه و مناطق دیگر به غیر از ادلب که دیگر امن نیست.

رابرت کولفیل، سخنگوی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو سوئیس نیز روز پنج شنبه بر دو مسئله بسیار مهم تاکید کرد: نخست این که شورای مذکور گزارش هایی دریافت کرده مبنی بر این که برخی گروه های اپوزیسیون مسلح از فرار غیر نظامیانی جلوگیری می کنند که می خواهند جان سالم به در ببرند و دوم نیز این که عناصر مسلح گردان های ابوعماره و فتح الشام یا همان النصره شماری از غیر نظامیان خواهان خروج مخالفان از مناطق خود برای محافظت از جان اهالی را ربودند، برخی از آنها را به قتل رساندند و برخی دیگر نیز ناپدید شدند.

این گزارش ها جای تعجب ندارند و بعید هم نیستند در صورتی که این مسئله را در نظر بگیریم که چند روز پیش درگیری های خونینی میان گروه های مذکور بر سر تسلط بر برخی مناطق تحت نفوذ روی داد که ده ها کشته و زخمی بر جای گذاشت و عبدالله المحسینی، مبلغ سعودی نیز در فایل ویدئویی هفتگی که آن را در کانال خود در یوتیوب منتشر کرد، این گروه ها که زیر بمباران جنگنده های روسیه با یکدیگر درگیر شدند را به شدت مورد حمله قرار داده و آنها را به فساد و عدم تمایل به جنگیدن متهم کرد.

بر اساس گزارش های غربی و با توجه به گفته های المحیسنی، روشن است که اپوزیسیون مسلح مستقر در شرق حلب تمایل خود به جنگیدن را از دست داده و همین مسئله نیز سقوط محله ها همانند قطعات دومینو به دست نیروهای ارتش سوریه را توجیه می کند، گزارش های مذکور همچنین تاکید کردند که ارتش سوریه هنگام تسلط بر انبارهای این گروه ها به دنبال عقب نشینی آنها، مقادیر زیادی اسلحه و مهمات و دارو و غذا را کشف و ضبط کرد که برای ادامه جنگ دست کم برای چند ماه دیگر کفایت می کرد.

در صورتی می توان این تحولات میدانی قابل انتظار را درک کرد که این واقعیت اساسی را در نظر بگیریم که اهالی حلب از همان آغاز و برای چند ماه با پیوستن به انقلاب سوریه با هر دو بخش غیر نظامی و مسلح آن مخالفت کردند و همانند همتایان خود در دمشق ترجیح دادند بی طرف باقی بمانند؛ چنین اقدامی از اهالی حلب نیز جای تعجب ندارد چرا که آنها دارای تفکر تجاری و اقتصادی هستند، بیشتر به ثبات تمایل دارند و یکی از مراکز شهری اصلی در سوریه را تشکیل می دهند، با این حال اسلام گرایان و ساکنان روستاها با تحریک و پشتیبانی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، جنگ را بر آنها تحمیل کردند، کسی که جاه طلبی های خود برای الحاق حلب سوریه و موصل عراق به کشورش را پنهان نکرده و در همین راستا نیز یک نقشه جدید چاپ و توزیع شد که در آن، مناطق مذکور بخشی از ترکیه نوین بودند.

یکی از افراد بازگشته از دمشق که روزنامه نگار و همکار به شمار می آید، برای ما تاکید کرد که آماده سازی برای جشن های بازپس گیری حلب عملا آغاز شده و برخی گزارش ها نیز حاکی از آن است که بزرگ ترین ارکستر روسیه برای مشارکت  در این جشن ها وارد خاک سوریه شده و بیش از ۱۰ گروه فلکلور نیز به همراه شمار زیادی از ستاره های آواز و مقام حلبی آماده پرواز به سوی این شهر هستند.

از این مسئله نیز اطلاع یافتیم که شبکه المیادین نزدیک به محور بازدارندگی یک اکیپ رسانه ای را به حلب اعزام کرده تا برنامه تحلیلی معروف خود تحت عنوان المسائیه (شامگاهی) را به صورت زنده و از داخل قلعه تاریخی حلب پخش کند با این هدف که امنیت و ثبات و بازگشت زندگی عادی به شهر را نشان دهد.

همان همکار همچنین گفت که رستوران های پایتخت سوریه پر از مشتری بوده، جاده های اصلی به دلیل شمار زیاد خودروها شاهد ترافیک شدیدی هستند، روحیه ساکنان شهر بسیار بالا است و سرمایه گذاران عرب و خارجی نیز ورود گسترده به دمشق را آغاز کرده و هتل های شهر مملو از آنها هستند که به دنبال معامله و عقد قرارداد می باشند، مسائلی که دست کم تا یک ماه پیش نیز خبری از آنها نبود.

در سوی مقابل نیز نمی شود برخی نشانه های نگرانی در میان شماری از مسئولان سوری را نادیده گرفت که دلیل این نگرانی ها نیز پیشروی عناصر داعش به سوی شهر تدمر (پالمیرا) با بهره گرفتن از سرگرم شدن ارتش سوریه به جنگ های شمال کشور و همچنین پیشروی نیروهای عملیات سپر فرات مورد پشتیبانی ترکیه در شهر الباب و اشغال برخی محله ها در شمال آن در راستای نقض تفاهم های میان روسیه و ترکیه بوده در حالی که منبع سوم نگرانی نیز همان تصمیم اخیر آمریکا مبنی بر لغو ممنوعیت رساندن اسلحه و تجهیزات نظامی به گروه های سوری در حال جنگ در کنار نیروهای آمریکایی علیه تروریست ها می باشد.

نگرانی از این است که سلاح های آمریکایی پیشرفته به دست اپوزیسیون در حال جنگ با نیروهای دولتی برسد به ویژه اگر شامل موشک های زمین به هوای دوش پرتاب (MANPADS) نیز باشد، مسئله ای که احتمال دارد معادلات جنگ را به نفع اپوزیسیون تغییر دهد، با این حال آن چنان که یکی از مسئولان سوری می گوید، حضور نظامی گسترده روسیه یک تضمین امنیت برای دولت سوریه به شمار می آید.

تسلط دوباره ارتش سوریه بر شهر حلب به عنوان پایتخت اقتصادی و دومین شهر بزرگ کشور همچنان یک نقطه عطف بنیادی در بحران سوریه و یک دستاورد نظامی و معنوی بزرگ برای دولت باقی خواهد ماند با این حال تا زمانی که همچنان خبری از راه حل سیاسی نباشد، چنین دستاوردی با وجود اهمیت خود، ممکن است نقطه پایانی جنگ نباشد.

مهم ترین و خطرناک ترین فصل بحران سوریه به پایان رسید با این حال فصل های دیگری همچنان وجود دارند و بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور نیز در مصاحبه با روزنامه الوطن که روز پنج شنبه منتشر شد به این مسئله اذعان کرد، بنا بر این ممکن است خردمندانه آن باشد که صبر کرد و در صدور احکام قطعی نیز شتاب زده عمل نکرد.

منبع: روزنامه رای الیوم

ترجمه از شفقنا


                                                                                 www.razmendagan.com                                                                                                     afgrazm@gmail.com