www.razmendagan.com                                                                                                         afgrazm@gmail.com  


گردآورنده: پیمان

۱۲ جولای  ۲۰۱۶

گزیده هائی از دریچه های انترنیتی

۶۳
یاد داشت گرد آورنده: آنچنان که مختصراً در ذیل می خوانید، و حال در این روزها چندین برابرآن حوادث خونین دیگر اتفاق افتاده، تحلیلگران معتقداند که درایالات متحد امریکا یک جنگ داخلی تمام عیار درگرفته و این جنگ در چندین شهر وایالت این کشور هم اکنون زبانه می کشد. شدت این جنگ به حدیست که در درون مجلس سنای امریکا راه یافت واین مجلس برای مدتی تعطیل شد تا پولیس بتواند شورشگران مسلح را از آن بیرون بکشد. و...

نقاط قابل تذکر اینست که اولاً اگر چنین وقایع خونینی، حتی نصف آن، دریک کشوری که زیر سیطرۀ امپریالیسم امریکا نباشد، اتفاق بیفتد، هیاهوی دفاع از "حقوق بشر" و "اعمال دکتاتوری" و .... توسط امریکا ومتحدانش گوش فلک را کر ساخته و برای "دفاع ازمظاهره چیان" حتی گزینۀ نظامی، یعنی تجاوز به آن کشور و حتی اشغال آن مطرح  وعملی می شود؛ چنان که درسوریه وعراق و لیبی و... شد. اما درخود امریکا مثلی که مخالفان نژادپرستی که هر روز به دست پولیس خون آشام و راسیست امریکا به خون کشیده می شوند، بشر نیستند و حقوق بشری ندارند و فیر بر مظاهرۀ مسالمت آمیز و حق خواهانۀ آن ها ظلم و دکتاتوری نیست؟؟؟؟؟

 امپریالیسم رسانه ئی هم  طوری به چنین حادثۀ خونینی که هر روز جان انسان هائی را با فیر پولیس امریکا می گیرد، چنان برخورد می کند که تو گوئی یک مسئلۀ خیلی عادی و پیش پا افتاده است(؟!)

اما امپریالیست ها هرچه بکنند و بگویند، واقعیات حکایتگر آنست که در ظلم آباد ایالات متحدۀ امریکا، جان مردم به لب رسیده و شعله های آزادی خواهی زبانه می کشد تا بساط ظلم امپریالیسم را در کاخش به آتش بکشد.

آمریکا وارد جنگ داخلی می ‎شود؟

پس از حوادث دالاس و کشته شدن چند افسر پولیس اعتراضات در آمریکا شکل جدی‌تری به خود گرفته است و به اعتقاد کارشناسان این موضوع مقدمه ای برای جنگ داخلی در آمریکا است.

به گزارش پایگاه خبری سی‌ان‌ان، در هفته پایانی ماه ژوئن، دو جوان سیاه پوست در دو منطقه آمریکا توسط نیروهای پولیس به شکلی بیرحمانه و خشن کشته شدند. یکی از این جوان‌ها جوان سیاه پوست دستفروشی در مینوسوتا بود که پولیس آمریکا به دلیل سد معبر با او درگیر شد و پس از ضرب و شتم شدید او را به ضرب گلوله کشت.

تنها سه روز پس از انتشار کلیپی از قتل جوان سیاه پوست دوم، سیاه پوستان زیادی در اعتراض به اقدام های خشن و بیرحمانه پولیس آمریکا و همچنین تبعیض سیاسی، قضایی و امنیتی علیه سیاه پوستان و آفریقایی‌تبارها به میدان آمدند.

همزمان با این اعتراضات، سرکوب آن‌ها توسط نیروهای مامور پولیس آمریکا هم آغاز شد.در شهر دالاس درگیری میان معترضان و نیروهای پولیس به کشته شدن 5 افسر پولیس و زخمی شدن 11 نیروی امنیتی منجر شد اما پس از این حوادث و تیراندازی سه تک تیرانداز به سوی افسران، پولیس فرصت لازم را برای مظلوم‌نمایی بدست آورد و در صدد افزایش اقدامات خشن و تلافی‌جویانه برآمد.

با ادامه تظاهرات در شهرهای دیگر آمریکا، تعداد زیادی از شهروندان سیاه پوست و سفیدپوست معترض توسط نیروهای امنیتی دستگیر شدند. در روچستر نیویورک اعتراضات زیادی رخ داد و دراین اعتراض‌ها، 74 نفر دستگیر شدند.

در ایالیت فینیکس پولیس بیانیه ای را صادر کرد که در صورت ادامه تجمعات اعتراضی، از گلوله‌های فلفلی استفاده می‌کند.

لورا گومز، گزارشگر شبکه سی‌ان‌ان از فینیکس گزارش داده است پولیس آمریکا برای متفرق کردن مردم از هرگونه اقدامی دریغ نکرده است.

در آتلانتا هم پس از حوادث خونین دالاس، تظاهرات مردمی علیه رفتار خشن و نژادپرستانه پلیس ادامه یافته است، این اعتراضات منجر به دستگیری بیش از 10 نفر شده است.

همچنین رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند از زمان تیراندازی مرگبار در شهر دالاس، دست کم 3 مأمور پولیس در تنسی، مینوسوتا و میسوری هدف قرار گرفته و زخمی شده‌اند.

اداره تحقیقات تنسی هم طی بیانیه‌ای اعلام کرده است که لکیم کئون اسکات 37 ساله سپاه‌پوست، تنها سفیدپوستان را هدف قرار داده است. در جریان این تیراندازی یک پیک روزنامه کشته و سه نفر از جمله یک افسر پولیس زخمی شده‌اند.البته از دو تیراندازی دیگر به سمت نیروهای پولیس جزییاتی منتشر نشده است.

درگیری میان شهروندان و پولیس آمریکا همچنان در این کشور ادامه دارد و به تعداد کشته شدگان و همچنین برخوردهای خشن پولیس روز به روز افزوده می‌شود.

برخی از تحلیلگران معتقدند که آشوب‌های اخیر در آمریکا می‌تواند مقدمه را برای جنگ داخلی در این کشور فراهم آورد. دلیل این تحلیل می‌تواند نوع عملکرد دولت اوباما در عرصه سیاست داخلی و خارجی باشد. دولت اوباما آخرین ماه‌هایش را سپری می‌کند، اما نه تنها نتوانسته است به وعده‌های انتخاباتی‌اش عمل نماید، بلکه در برخی از موارد که با استفاده از آنها به تخریب دولت پیشین خود پرداخته بود، افول هم داشته است. همین موارد سبب شده است سفیدپوستان در کنار سیاه‌پوستان به میدان بیایند و فریاد اعتراض سر دهند.

 


                                                                                 www.razmendagan.com                                                                                                         afgrazm@gmail.com