www.razmendagan.com                                                                                                         afgrazm@gmail.com  


ارسالی - گزارشگران پورتالAA-AA

۵ جنوری ۲۰۱۷

 

در افغانستان چه می گذرد؟

بخش  ۳  و   ۴

  بعد از یورش ناتو به رهبری امریکا به افغانستان، قرار بر این شد که اسلحۀ به جا مانده از جنگ با شوروی و میان قومندانان جهادی جمعاوری و یا نابود شود. مردم عام و قومندانان خرد و ریز با خوشبینی به این قضیه برخورد

نموده واسلحۀ خود را به پروسۀ خلع سلاح تسلیم دادند، اما قومندانان بزرگ مربوط به تنظیم های جنایتکار جهادی نه تنها اسلحۀ خود را تحویل ندادند بلکه بر اسلحه ای که از مردم نیز جماوری شده بودند، شکم انداختند.

 

در حال حاضر بسیاری از این قومندانان با سلاح های در دست داشتۀ خود به قتل، اختطاف و آزار و اذیت مردم می پردازند. دوستم نیز یکی از این قومندانان است که در این اواخر بار دیگر تعداد زیادی از افراد را در ولایت های

تحت حاکمیت خود به بهانۀ جنگ با طالب مسلح نموده است. او نه تنها مردم محل بلکه اکنون دولت مرکزی را که خود او معاون اول آن می باشد، تهدید می نماید. سلاح کوت های اینان مملو از انواع اسلحۀ سبک و سنگین است،

چنانچه چندی قبل یکی از این سلاح کوت ها توسط بمباران نیروهای خارجی در پروان از میان برده شد؛ آنهم به این دلیل که در نزدیکی میدان هوایی بگرام قرار داشت. بسیاری از این قومندانان صاحب چنین سلاح کوت هایی اند و به

همین علت است که همواره با زبان تهدید و زور در مقابل مردم سخن می گویند.

  عرب شیخان چي د افغانستان ملي وحشت حکومت سره نږدې اړیکې لري، له کلونو راهیسې په افغانستان کې د نایابه مرغانو د ښکار لپاره راځي او دغه لړۍ اوس هم دوام لري. دوه ورځې مخکې د قطر شاهي کورنۍ 61 تنه ښکاريان کابل ته رارسیدلي چې په کې د قطر د شاهي کورنۍ لس شیخان هم شامل دي. دوی له ځانه سره 37 ښکاري بازان هم راوړي.

سره له دې چې دغه کسان په کابل هوایي ډګر کې د پولیسو لخوا درول شوي وو، خو د بهرنیو چارو وزارت د لوړ پوړو چارواکو په مرسته له هغه ځایه یووړل شول. دغه عرب شیخان په پام کې لري چې فراه ولایت ته د نایابه مرغانو د ښکار لپاره ولاړ شي. څه موده وړاندې هم د دغو عرب شیخانو یوه ډله له خپلو وسایطو او تجهیزاتو سره هرات ولایت ته راغلی وه چې د احمدضیا مسعود او اسماعیل خان په مرسته فراه ولایت ته ولیږدول شول څو هلته د نایابه مرغانو ښکار وکړي.

د افغانستان دولت چي یوازي د دغو عربو شیخانو پیسو ته سترګې سترې کړې دي، د دې فکر ورسره نشته چې د افغانستان د ژوندانه چاپیریال او د وحشي ژویو ژوند له خطر سره مخامخ او یا د هغوی نسل منقرض کیږي. دغه چارواکي هر یو په خپل وار سره له عربانو سره پټې معاملې لري، له دې کبله هیڅوک نشي کولای د ښکار لپاره د دوي مخه ونیسي.
 

  باند شورای نظار علاوه بر قتل، اختطاف، اخاذی، فساد، غصب زمین و چور چپاول در فروش اسلحه و تولید مواد مخدر نیز دست بالایی دارد. درین اواخر دیده شده است که کانتینرهایی پر از سلاح و مهمات سبک و سنگین از طرف شب از مسیر پنجشیر به سوی خاواک حرکت می نماید و در تاریکی شب کانتینرها را که مملو از اسلحه اند، تخلیه می نمایند. بعداً این اسلحه توسط اسب و قاطر به تاجرانی که با طالب و داعش در ارتباط مستقیم قرار دارند، انتقال داده می شود.

صاحبان کانتینرها که اسلحه را انتقال می دهند، برای فریب دادن ساکنان محل به آنان می گویند که در این کانتینرها مواد منفجره برای به کار گرفتن در معادن زمرد انتقال داده می شود چون معادن زمرد در آن ولایت موقعیت دارد. در

کنار قومندانان بزرگ که به فروش اسلحه رو آورده اند، حتی ساکنان محل نیز که چند قبضه سلاح در دست دارند، به علت بیکاری و فقر آنها را به فروش می رسانند.  

علاوه از فروش اسلحه توسط قومندانان شورای نظار که بسیاری از آنان وابسته به مقامات کنونی دولت اند، تأسیسات تصفیه و تولید مواد مخدر را نیز در خنج و سفیدچهر پنجشیر به راه انداخته اند و به این وسیله بازار تولید و

فروش مواد مخدر را در میان جوانان رونق داده اند. این قومندانان که ضمیر شان آلوده به خیانت و جنایت است، از هیچ وسیله ای برای پیدا کردن پول روگردان نیستند.

 

  سردی هوا در ولایت بدخشان، جان یک پولیس سرحدی را گرفت. با وصف ملیاردها دالر کمک به قوای امنیتی افغانستان توسط ناتو، امریکا و کشورهای متحد آنها، هنوز هم پولیس و نیروهای امنیتی این کشور به علت فساد بیش از حد در وزارت های دفاع و داخله از امکانات چندانی برخوردار نیستند. جان باختن یک پولیس سرحدی نمونۀ کوچکی از بی پروایی حکومت وحشت ملی به خاطر نجات جان نیروهای امنیتی است؛ نیروهایی که به علت فقر و ناداری و یا ناآگاهی با اهدای خون خود به اینان خدمت می کنند، اما در مقابل بسیاری از این نیروها روزها و هفته ها در محاصرۀ مخالفین دولت قرار می گیرند و کسی به داد شان نمی رسد و در بسیاری موارد حتی نان خشک ندارند که با آن خود را زنده نگاه کنند.

****

      دولتی تا این حد خاین را شاید هیچ کسی در دنیا سراغ نداشته باشد. بیش از ده سال می شود که یکی از سربازانش مفقودالاثر است و هیچ کس خبری از او ندارد. خدیجه مادر این سرباز که از ولایت بغلان است، می گوید که پسرش بعد از جذب به اردو، به ولایت ارزگان فرستاده شد و ده سال می شود که از زنده و مرده اش خبری ندارد. این خانواده که تعداد اعضای به شش نفر می رسد، اکنون با فقر شدید دست و پنجه نرم می کند. پدر خانواده بیمار است و کاری از دستش ساخته نیست؛ دو خواهر جوان دارد و تنها نان آور خانواده همین پیرزن فقیر است.

این خانواده در جستجوی پسر گمشده بارها درب وزارت دفاع را کوبیده است، اما هیچ کس به حرف شان گوش نداده است. این یکی از صدها نمونه ای از سرنوشت سربازان و خانواده های فقیر و دربدر در افغانستان است که به اردو و پولیس جذب و بعد در یک چشم برهم زدن قربانی می شوند و بعد از آن از سرنوشت شان کسی خبر هم نمی شود.  

      د افغانستان چاپیریال او د وحشي ژویو ژوند په دې وروستیو کې له خورا زیاتو ستونزو سره مخامخ شوی. د افغانستان د چاپیریال ساتنې اداره چې چارواکي یې له لوړو تنخواګانو پرته بله کومه اساسي او جدي دنده نه لري، په

دې نه ده توانیدلې چې د افغانستان د وحشي ژوید ژوند چې د بیلابیلو ډلو لخوا له خطر سره مخامخ دی، وژغوري.

 

په دې وروستیو کې یو شمیر ښکاریانو په کندهار ولایت کې په پراخ ډول د مرغانو په ښکار پیل کړی دی. دوی هغه مرغان ښکار کوي چې د جګړو په اوږدو کې د هغوی لږ شمیر پاتې دی او که دغه ښکاریان په همدې ډول خپل ښکار ته دوام ورکړي، په نږدې راتلونکې کې به یې نسل له منځه ولاړ شي.

ښکاریان هره اوونۍ د شاه ولیکوټ په دهلې بند، د ارغستان په محمدي بند، ریګ او ډورۍ کې ښکار تر سره کوي. پولیس هم حاضر وي خو هیڅوک د دغه ناورین د مخنیوي لپاره اقدام نه کوي.

Description: C:\Users\shafi.a\Desktop\15781348_1243791965679953_2299024074545021498_n.jpg

 

      قضیۀ تجاوز جنسی دوستم بر احمد ایشچی و داغتر شدن این کشمکش و به تعقیب آن آمدن دوستم با هزاران تفنگدار غیرمسئول به کابل، ترس و هراس را در میان باشندگان شهر کابل به وجود آورده است. باشندگان کابل که خاطرات تلخی از دوران جنگ های تنظیمی و افراد جنایتکار و ظالم دوستم دارند، اکنون نگران اند که مبادا افراد بی بند و بار دوستم خانه های شان را چور کنند و یا به ناموس شان دست درازی کنند.

      کابل بعد از نصب حکومت وحشت ملی رنگ دیگری به خود گرفته است. با گذشت هر روز وضع امنیتی بدتر شده می رود و روزی نیست که باشندگان این شهر خسته و لگدمال شده توسط خاینان شاهد قتل، اختطاف، دزدی، آزار و اذیت توسط زورمندان حکومتی و غیر حکومتی نباشد.

ساحات تایمنی، خیرخانه، کارتۀ نو، کارتۀ سه و کارتۀ چهار، دارالامان و کوتۀ سنگی از مناطقی اند که همه روزه در آنها حوادث امنیتی رخ می دهد. دزدی های شبانه افزایش یافته، موترهای مردم در روز روشن به سرقت برده می شوند؛ افراد تفنگدار در موترهای لینی و تکسی مردم را لچ می کنند؛ اما هیچ کس به فریاد مردم نمی رسد. در بسیاری موارد، پولیس با این آدمکشان، اختطافچیان، رهزنان و اوباشان دست دارند و حق خود را می گیرند. 

      د ننگرهار ولایت په میاعلی زیارت کې یو شمیر ناروغان په ځنځیرونو تړل شوي. دغه ناروغان چې زیاتره کسان یې په رواني ناروغیو اخته دي، د خپلوانو لخوا دغه زیات ته راوړل کیږي څو درملنه یې وشي. له بده مرغه په ټول هیواد کې د طبابت او درملنې کچه دومره ټیټه ده چې خلک مجبوریږی د خپلو ناروغانو د درملنې لپاره زیارتونو ته مخه کړي.

سره له دې چې هر کال د بهرنیو ټولنو لخوا د طبابت سکتور سره سلګونه میلیون ډالر مرسته کیږي، خو ننګرهار چې د هیواد شرقي زون دی، د رواني ناروغانو د درملنې لپاره مجهز او پرمختللی روغتون نه لري.   

 

Description: C:\Users\Rosa\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\FrontPageTempDir\wpsnwkjs.jpg


                                                www.razmendagan.com                                                                                     afgrazm@gmail.com