www.razmendagan.com                                                                                                         afgrazm@gmail.com  


ارسالی -گزارشگران پرتال(AA-AA)

۳ جنوری ۲۰۱۷

 

 

در افغانستان چه می گذرد؟

۲

      بعد از آنکه دوستم و تفنگدارانش، احمد ایشچی معاون پیشین حزب جنبش ملی را مورد تجاوز جنسی و لت و کوب قرار دادند، اکنون احمد ایشچی از رئیس جمهور خواسته است که بر دوستم فشار بیاورد تا به لوی څارنوالي حاضر شود و در مورد جنایتی که انجام داده است، پاسخ دهد. اکبربای نیز چندی قبل دوستم را متهم به تجاوز جنسی بر نزدیکترین دوستان و حامیانش نمود.

دوستم بعد از چندین ماه اقامت در فاریاب، سه روز قبل با کاروان بیش از دوصد عراده موتر زرهی و تانک و چندهزار تفنگدار مسلحِ مربوط به خودش به کابل برگشت. با ورود او، وزرای دفاع، داخله و رئیس امنیت به استقبال او شتافتند. ایشچی در گیرودار معامله برسر قدرت قربانی شد و هنوز هم فکر می کند که دولت بی کفایت و فاسد غنی- عبدالله می تواند عدالت را بر کرسی بنشاند. صدها ایشچی دیگر مورد تجاوز دوستم، شورای نظار، حزب اسلامی، اتحاد اسلامی، طالب وغیره قرار خواهند گرفت و آب از آب تکان نخواهد خورد، زیرا حاکمان لمیده بر قدرت فقط منافع خود را در نظر دارند، نه اجرای عدالت را.

 

      فضای شهر کابل درین اواخر چنان آلوده و کثیف شده است که تنفس را نیز برای باشندگان آن مشکل ساخته است. امراض مختلف ریوی بسیاری از باشندگان این شهر را به ستوه آورده است. حکومتی که در رأس آن خاینان و مافیای تیل و قاچاقبران قرار داشته باشند، انتظار بیشتر از این را نباید از آن داشت. عدم توجه به محیط زیست نیز از کارنامه های ننگین حکومت وحشت ملی است.

مافیای تیل و مواد سوخت در همکاری با ارگان های دولتی از عاملان اصلی آلودگی بیش از حد در پایتخت به شمار می روند. اینان با وارد نمودن تیل و مواد سوخت بی کیفیت باعث شده اند تا دودِ ناشی از وسایط نقلیه، هوای کابل را بیش از پیش کشنده تر سازد.

مسخره تر اینکه به اصطلاح تعدادی از نمایندگان مجلس در اعتراض به افزایش آلودگی هوا در پایتخت، به تاریخ 11 جدی سالروان در محوطه ساختمان شورای ملی راه پیمایی کردند و از حکومت خواستند که به کاهش آلودگی هوا توجه کنند! اینان که خود با مافیای مختلف تیل و مواد سوخت همکاری دارند و بیشترین نقش را در آلوده ساختن شهر کابل داشته اند، اکنون انگشت انتقاد را به سوی مرجع دیگری دراز می کنند تا کسی متوجه خیانت و خباثت آنان نشود.   

 

      طالبان د نورو عایداتي سرچینو لکه د مخدره موادو د پلورلو او له خلکو څخه په زوره د پیسو او عشر اخیستلو تر څنګ تر ټولو زیات عاید د لاجوردو له استخراج څخه لاسته راوړي. بدخشان د هیواد هغه سیمه ده چې طالبانو په وروستیو کلونو کې هلته خپل واک او نفوذ زیات کړی دی.

په تیرو کلونو کې د نظار شورا ډلې د مسعود تر مشرۍ لاندې د لاجوردو پر کان بشپړ کنټرول درلود او له دې لارې یې میلیونونه ډالر تر لاسه کړل، خو اوس په بدخشان کې د طالب او دولت پلوه ځواکونو تر منځ جګړه د لاجوردو او نورو کانونو پر سر ده چې ارزښت یې سلګونو میلیونو ډالرو ته رسیږي. دولتي چارواکي هم د بدخشان په ناامن ساتلو کې لوی لاس لري، ځکه د جګړې دواړه غاړو ته اقتصادي ګټه ورپه برخه کوي. 

    طالبان که تا دیروز به اصطلاح خود را مخالف حضور کفار و در رأس آنان امریکا می دانستند، اکنون بی پرده با انتشار اسنادی اعلام کرده اند که با روسیه رابطه برقرار کرده اند، همان روسیه ای که تا دیروز علیه آن می جنگیدند و او را کافر سرخ می نامیدند. طالبان در این اعلامیه گفته اند که این روابط نشاندهندۀ "به رسمیت شناختن مشروعیت" و "موفقیت دیپلوماتیک" آنان است.

روسیه ظاهراً برقراری این رابطه با طالبان را مقابله با خطر جدی تر داعش می داند، اما آنچه هویداست زخم کهنۀ جنگ شوروی در افغانستان و پشتیبانی ایالات متحده از مجاهدین افغان، بار دیگر در حال تازه تر شدن است و روس ها تصمیم گرفته اند تا حد توان حضور نظامیان امریکایی و غربی را در افغانستان به چالش بکشند. موقعیت ستراتیژیک افغانستان برای بسیاری از کشورهای ذیدخل در قضیۀ افغانستان از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. طالبان نیز که در خدمت به بیگانگان استاد اند، این بار با برقراری روابط جدید با روسیه و ایران بیش از پیش خود را رسوا ساختند.

 

      د ملي وحشت حکومت چې تل د بیان او رسنیو له آزادۍ څخه خبرې کوي، خو پولیس او نور چارواکي یې له خلکو سره داسې چال چلند کوي چې خلک له دوی پوروړي دي. وړمه شپه په فراه ولایت کې پولیسو د یوې سیمه ییزې راډیو مسئول ابراهیم پرهر له وهلو ټکولو وروسته ټپي کړ. نوموړی دومره وهل شوی و چې د بیهوشۍ په حالت کې روغتون ته انتقال شو او بیا وروسته د څو ساعتونو لپاره د یوې حوزې په نظارتخانه کې بندي شو.

په نوموړي ولایت کې د پولیسو قومندان له دې خبر څخه د ناخبرۍ اعلان وکړ، دا ځکه چې د عامو وګړو ژوند دوی ته ارزښت نه لري او نه هم د بیان او رسنیو د آزادۍ په قصه کې دي.

 


                                                                        www.razmendagan.com                                                                                     afgrazm@gmail.com