www.razmendagan.com                                                                                                         afgrazm@gmail.com  


ارسالی -گزارشگران (AA-AA)

۲۶ جنوری ۲۰۱۷

 

در افغانستان چه می گذرد؟

۱۰

 

      تخار در آتش جنایت و ظلم دزدان شورای نظاری و تنظیم های جهادی مختلف می سوزد. ملا پیرم قل از دزدان مشهور و جنایتکار در ولایت تخار است که هر از گاهی، بوی جنایت و ظلم او در تخار می پیچد. این دزد و

آدمکش، درین اواخر به اجازۀ شورای امنیت، به تعداد 500 تن را مسلح نموده تا در راستای جنگ با طالبان با نیروهای دولتی کمک کند. افراد تفنگدار این دزد که اوباشان و قاتلین درجه یک اند، از هیچ ظلم و جنایتی در حق

 

مردم دریغ نمی کنند. تعدادی از موسفیدان و بزرگان ولسوالی های مختلف تخار از دولت بی کفایت ع و غ خواستند تا پیرم قل را دستگیر نمایند!

افراد اوباش و تفنگدار پیرم قل به زور به خانه های مردم رفته و بر دختران آنان تجاوز کرده اند. تعدادی از این افراد گفته اند که اگر دولت به این قضایا رسیدگی نکند، چارۀ دیگری جز آتش زدن خود ندارند. این جنایات توس

ملا پیرم قل در حالی صورت می گیرد که نمایندۀ فوق العادۀ رئیس جمهور احمدضیا مسعود در اصلاحات و حکومتداری خوب، چندی قبل وی را مورد تمجید قرار داد؛ و این نشان می دهد که اینان تا چه حد با هم نزدیک اند و در

جنایت و خیانت یکدیگر را کمک و همکاری می کنند.   

 

      Description: C:\Users\shafi.a\Desktop\150923072535____640x360_bbc.jpgننګرهار د هیواد په ختیځ کې هغه ولایت دی چې خلک یې په دې وروستیو کې د داعش د وسله والو ځواکونو د وحشت او ظلم له لاسه کراره ژوند نه لري. د داعش ویره، ظلم او جنایت ورځ تر بلې زیاتیږي، د دوی د ظلم له لاسه په بیلابیلو ولسوالیو کې سلګونو کورنیو خپل کورونه خوشې کړل څو د داعش لخوا ورته کوم تاوان ونه رسیږي.

د داعش جنګیالیو یو وار بیا د تیرو جنایتونو په څیر، د کوټ ولسوالۍ په بابا غونډۍ او برسي پای کلیو کې د جمعې په ورځ د ملکي وګړو 65 کورونه د اور په لمبو کې وسوځول او ځایي خلکو ته یې زیات مالي تاوان ورساوه. داعش، طالب او نورې وسله والې ډلې چې د افغانستان ګوډاګي دولت په ضد په اصطلاح جګړه کوي، له هرڅه وړاندې د عامو او ملکي وګړو څخه قرباني اخلي، ځکه د دوی زور په بې دفاع او بې وزله خلکو رسیږي.

 

 

 

 

 

 

 

         Description: C:\Users\shafi.a\Desktop\104602097.jpgولسوالی تاله و برفک در ولایت بغلان از ولسوالی های دور افتاده ای است که به علت نبود سرک، باشندگان آن با مشکلات زیادی مواجه اند. یکی از مشکلات اصلی در این ولسوالی، دیرتر رسیدن بیماران به شفاخانه در

مرکز ولایت بغلان می باشد. باشندگان تاله و برفک می گویند که آنان برای انتقال بیماران باید 10 ساعت راه را طی نمایند تا به شهر پلخمری برسند که این باعث می شود که در جریان هر ماه، پنج یا شش مریض حامله در راه

 

جان شان را از دست بدهند و یا نوزاد شان تلف شود.

این ظلم و خیانت در حق باشندگان ولسوالی تاله و برفک در حالی جریان دارد که حاکمان فاسد دولت کنونی و گذشته، صدها ملیون دالر را حیف و میل کردند و خود را به سرمایه های افسانوی رساندند، در حالی که توده های زحمتکش ما، از نبود دارو و درمان جان می دهند و نبود سرک و دیر رسیدن به شفاخانه، جان آنان را می گیرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      حسن د ننگرهار ولایت هغه اوسیدونکی دی چي له خپلې میرمن او ماشومانو سره کابل ته د عدالت غوښتنې لپاره راغلی خو تر اوسه فاسدو دولتي چارواکو د هغه آواز اوریدلی نه دی. حسن چې له بهرنیو هیوادونو څخه هیواد ته موټرې واردولې، پاکستاني شریکانو د هغه پیسې او پانګه لوټ کړه، خو د پارلمان یو تن وکیل چې پیربخش ګردیوال نومیږي، پاکستاني غله له بنده خوشې کړل، د حسن ځمکه او پانګه یې غصب کړه او هغه ته یې ګواښ وکړ چې که د دې خبرې په هکله دې شکایت کړی و، بیا به دې نه ماشومان ژوندي پریږدم او نه تا. دغه په اصطلاح د خلکو استازي، د حسن دویمه ښځه هم په زور برمته کړې ده.

نږدې یوه میاشت وشوه، چې حسن د عدالت غوښتنه کوي، خو هیڅوک یې عرض نه اوري. پیربخش ګردیوال هم د طلوع خصوصي ټلویزیون ته اخطار ورکړی که چیرې دغه رپوټ خپور کړي، د حسن کورنۍ به تباه او برباده کړي. ګردیوال هغه کس دی چې د افغانستان په پارلمان کې په اصطلاح د خلکو استازی دی!

      جنگ و درگیری جناح های مختلف در افغانستان، بیشترین قربانی را از مردم ملکی گرفته است. گزارش ها می رسانند که در پنج ماه گذشته در افغانستان به طور اوسط، روزانه نزدیک به 70 تن کشته و یا زخمی شده اند. در پنج ماه اخیر سال 2016 میلادی در مجموع 777 حملۀ مختلف النوع در نقاط مختلف افغانستان، 5887 تن را کشته و 4410 تن دیگر را زخمی ساخته است. این ارقام، در حالی که کامل نیستند، زیرا منبع و یا نهاد خاصی وجود ندارد تا آمار دقیق کشته شده ها و مجروحان را جمعاوری نماید، با آنهم اوج کشتار و بدبختی مردم افغانستان را نشان می دهد.

از آنجایی که مردم افغانستان بازخواستگر ندارند، کشتار روزانۀ ده ها انسان بی دفاع و زحمتکش در این کشور، به امر عادی مبدل شده است و در روزهایی که تلفات مردم کمتر باشد، دولت بی کفایت و فاسد آن را دستاورد می داند.

 

 ۱۱

 

      افغانستان کشور فاجعه هاست. روزی نیست که وقوع فاجعه ای، انسان را به وحشت نیاندازد. خواجه نور محمد فیض رئیس شفاخانۀ شهر مزار شریف در اظهارات اخیرش گفته است که در سال جاری، 811 نفر در ولایت بلخ اقدام به خودکشی کرده اند که از این تعداد، 52 تن موفق به خودکشی شده و به زندگی خود پایان داده اند و افراد متباقی نجات داده شده اند.

این رقم، در واقعیت یک رقم سرسام آور در کشوریست که امپریالیست ها سال هاست در آن طبل بازسازی، رفاه، امنیت، دموکراسی، آزادی بیان، آزادی زن، حقوق بشر وغیره را می کوبند. این یک رقم درشت از وضعیت نابسامان مردمیست که در پنجال های خونین جنایتکاران جهادی، تکنوکرات و استعمارگران بند مانده اند. این رقم، رقم ساده ای نیست که با بی تفاوتی بتوان از کنار آن گذشت؛ این به معنای بی کفایتی، خیانت و جنایت حاکمان مافیایی در افغانستان است.

 

      دزدان شورای نظار این بار در کابل به جان هم افتادند. دو گروه تفنگدار بی وجدان مربوط به احمدضیا مسعود نمایندۀ فوق العادۀ رئیس جمهور در اصلاحات و حکومتداری خوب(!) و حاجی الماس عضو پارلمان در داخل شهر بر روی یکدیگر آتش گشودند و نظم و آرامش را در شهر برهم زدند. از جزئیات این حادثه معلوماتی زیادی در دست نیست، اما شاهدان عینی گفته اند بعد از اینکه در منطقۀ کارتۀ پروان شهر کابل، این دو با هم شاخ به شاخ شدند و مردم را هراسان ساختند، مداخلۀ پولیس باعث ختم غایله شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

      Description: C:\Users\shafi.a\Desktop\ghost_schools.jpgد کندهار ولایت د ارغستان ولسوالۍ په بابري کلي کې چې شاوخوا 120 کورنۍ ژوند کوي، هیڅ ډول ښوونځی نشته. دا په داسې حال کې ده چې په ټول کندهار کې له کلونو راپدیخوا 128 ښوونځي تړل شوي دي. سره له دې چې د سیمې اوسیدونکو له دولت څخه د ښوونځیو د بیرته پرانیستلو غوښتنه کړې، خو له هغه ځایه چې په بې کفایت دولت کې بې کفایته او فاسد چارواکي په کار بوخت دي، له دې کبله د خلکو دې لومړنۍ غوښتنې ته هم چا پام کړی نه دی.

بابري کلی د ټول هیواد د بیلګې په توګه مطرح کیدای شي، ځکه د هیواد په ګوټ ګوټ کې سلګونه نور داسې کلي شته چې آن لومړني ښوونځي هم نه لري. له بل پلوه د ملي وحشت حکومت تل نارې وهي چې میلیونونه زده کوونکي ښوونځیو ته ځي، په داسې حال کې چې واقعیت په بل ډول دی. دوی هسې په نوم خیالي ښوونځي جوړوي چې وروسته د فساد له لارې د ښوونکي تنخواه او نور امکانات حیف او میل کوي؛ داسې زیات شمیر ښوونځي شته چې هیڅ ودانۍ نه لري، په داسې حال کې چې د ودانۍ په نوم لکونه ډالر اخیستل شوي وي.  

      Description: C:\Users\shafi.a\Desktop\68c588f32396c3a51290c17241f32cf8_Generic.jpgتعدادی از کارگرانی که در میدان هوایی بگرام کار می کردند که در کنترول نیروهای اشغالگر ایالات متحده قرار دارد و اکنون از کار برکنار شده اند، دست به تظاهرات زدند. تعداد کارگران اخراج شده از میدان هوایی بگرام به

سه هزار تن می رسد. نیروهای خارجی به بهانۀ ناامنی و نداشتن اعتماد به کارگران افغان، کارگران کشورهای فلیپین، هندوستان و بوسنیا را به خدمت گرفته اند.

 

 

 

 

 

 

 

 

نیروهای اشغالگر که از کارگران افغان ترس نهان دارند که مبادا بر آنان حمله کنند، دست به این اقدام زده اند. بیکار ساختن سه هزار کارگر به معنای گرفتن لقمه نان از دهن سه هزار خانواده است که اگر به طور اوسط، تعداد اعضای هر خانواده را 8 نفر در نظر بگیریم، 24000 نفر می شود. در شرایطی که بیکاری و نبود کار در افغانستان به اوجش رسیده است، بیکار ساختن یکبارۀ اینهمه کارگر به معنای پوزخند زدن به دولت پوشالی خود شان و در عین حال ریش مردم افغانستان است. این برخورد، نشاندهندۀ بی عاطفگی و بی احساسی نیروهای خارجی مستقر در افغانستان است که همه روزه به بهانه های مختلف بر دهات و روستاهای ما بم می ریزند، انسان می کشند و بعد با یک معذرت خواستن، قضیه را خاتمه یافته اعلام می کنند. دولت پوشالی کابل نیز آنقدر بیچاره و درمانده است که حتی صدای بی رمقی نیز از او در چنین مواردی به گوش نمی رسد.

 

      Description: C:\Users\shafi.a\Desktop\201003231233330541.jpgافغانستان د نړۍ هغه هیواد دی چې هره ورځ یې د انسانانو په وژلو پيل کیږي. پرون سهار هم د ننګرهار ولایت د پچیراګام ولسوالۍ په برغولي کلي کې د ملکي وګړو یو موټر په یو ځای پر ځای شوي ماین وروخوت چې په پایله کې 7 ملکي وګړي ووژل شول او دوه تنه ټپیان شول.

ویل کیږي چې دغه ماین د دولت وسله والو مخالفینو د دولتي ځواکونو د وسایطو لپاره ځای پر ځای کړی و چې د ملکیانو دغه موټر ورباندې برابر شو. د جګړې دواړه غاړې د ملکي وګړو په وژلو او ټپي کولو کې لاس لري، یا په خپلو منځونو کې په جګړو کې ملکيانو ته تلفات اړوي او یا یو بل د ماین ښخولو له لارې. دواړه غاړې د خپلو ګټو لپاره ملکیان د سپر په توګه کاروي او یا یې قرباني کوي.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

۱۲

      زنان در نقاط مختلف افغانستان در آتش تجاوز و خشونت زورمندان مسلح تنظیم های جهادی و غیر جهادی و انسان های بی وجدان می سوزند. دختر جوانی به نام حفیظه به روز دوشنبه در ولسوالی بلچراغ فاریاب توسط دو تن به نام های علی محمد و ابراهیم مورد تجاوز قرار گرفته و بعداً به قتل رسید. این یکی از خانواده های فقیر در این ولسوالی است که پدر خانواده به علت فقر تصمیم گرفته برای کارگری به ایران برود که از کشته شدن دخترش آگاهی می یابد و از کندهار دوباره به خانه بر می گردد. به گفتۀ رئیس کمیسیون ولایتی حقوق بشر فاریاب، تنها در سال روان، 32 مورد خشونت علیه زنان در این ولایت به ثبت رسیده که 28 مورد آن قتل و 5 مورد آن خودکشی بوده است.

در عین حال، دختر جوانی که محصل سال چهارم پوهنتون سرپل بود، از چهار ماه بدینسو از مسیر راه پوهنتون- خانه توسط افراد مسلح ناشناس اختطاف گردیده است. مادر این دختر می گوید که به هر دری سر زده، اما کسی به دادش نرسیده است.

دختر جوان دیگری به تاریخ 28 جدی سال روان به علت خشونت های خانوادگی در ولسوالی آقچۀ ولایت جوزجان خود را حلق آویز نمود. خانوادۀ دختر می خواستند او را به زور با پسری نامزد کنند که دختر او را نمی خواست و به این علت تصمیم به خودکشی گرفت.

      Description: C:\Users\shafi.a\Desktop\Farah.jpgد فراه ولایت سلگونو اوسیدونکو یو وار بیا د نوموړي ولایت د والي پر ضد لاریون وکړ او له دولت څخه یې وغوښتل چې آصف ننګ چې د زیات فساد له کبله په آصف نهنګ مشهور شوی دی، له هغه ولایته ګوښه کړي. ننګ د اسلامي حزب له غړو څخه دی چې له دې وړاندې هم په معارف وزارت کې په فساد تورن و، خو فراه ته له تګ وروسته د هغه د فساد بوی هرې خوا ته خپور شو. لاریون کوونکي وایي چې له هغه وخته چې نهنګ فراه ولایت ته راغلی دی، په قصدي ډول یې څو ولسوالۍ طالبانو ته سپارلي، امنیتي وضعیت یې خراب کړی، هیڅ د پام وړ پراختیایي پروژه پلي شوې نه ده، او فساد ورځ تر بلې زیات شوی چې والي په کې په مستقیم ډول ښکیل دی.

فراه د هیواد په لویدیځ کې په دې وروستیو کې د عربو شیخانو پام ځانته راګرځولی دی. داسې ویل کیږي چې آصف ننګ هم د عربانو په اشاره هلته والي شوی څو دوی وکړای شي په ډاډه زړه په فراه او لویدیځ کې خپلې پروژې او موخې پلي کړي. خلک په دې باور دي چې د ملي وحشت فاسد او خاین حکومت هیڅکله د هغوی غوښتنو ته پام نه کوي، ځکه ټول له یو سره فاسد او غله دي.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      به نقل از خبرگزاری مهر، سه افسر امریکایی همراه با هفت افغان به تاریخ 27 جدی در حالی از سوی نیروهای امنیتی افغانستان بازداشت شدند که به مخالفین مسلح دولت در ولایت سرپل اسلحه می فروختند. این سه تن بعداً با مداخله و فشار نیروهای امریکایی و برخی عناصر داخلی آزاد شدند. نیروهای امنیتی افغان می گویند که بعد از درگیری با مخالفان و بازداشت ده نفر فروشندۀ اسلحه، به مقدار 500 هزار دالر امریکایی و سلاح سبک و سنگین به دست آنان افتاد.

در فساد و ساخت و پاخت نیروهای امریکایی با طالبان وغیره مخالفان مسلح دولت افغانستان هیچ شکی وجود ندارد، این از اولین قضیه ها از این نوع در افغانستان است که خبر آن به رسانه ها می رسد. در حالی که چوکرۀ دولت پوشالی در ولایت سرپل این خبر را نادرست خوانده است، اما در حقیقت آن نباید شک کرد.

      د حزب اسلامي مرکچي استازي امین کریم ویلي چې ګلبدین به په نږدې راتلونکې کې په کابل کې راڅرګند شي او په راتلونکو ټولټاکنو کې به ګډون وکړي. د ګلبدین په راتګ به د ټولو جهادي جنایتکارانو کړۍ په دولت کې بشپړه شي څو په ښه ډول د خپل بادار نوکړي وکړي. ګلبدین د نورو جهادي مشرانو تر څنګ هغه جنایتکاره څیره ده چې خلک لا تر اوسه د هغه د ګوند د جنایتکارانو د نومونو په اوریدو سره د ویرې او ډار احساس کوي.

یو شمیر کړۍ په دولت کې دننه او له دولت څخه بهر په دې نوم د ګلبدین د راتګ مخالفان دي چې هغه او د هغه ګوند د کابل په جګړو کې ستره ونډه درلوده او د خلکو په وړاندې یې جنایت کړی دی، که څه هم په دې کې هیڅ د شک ځای نشته چې ګلبدین او د هغه ملګري ټول د خلکو په وژلو، ډارولو، د کابل په ویجاړۍ او هیواد پلورنې کې ستر لاس لري، خو هغه کسان چې همدا اوس په واک کې شامل دي، هغوی هم له ګلبدین او د هغه له قومندانانو څخه د خلکو په حق کې کم ظلم او تیری کړی نه دی.

د افغانستان ولس په دې باور دی چې که ځینې کړۍ د ګلبدین د محاکمې غوښتنه کوي او نه غواړي چې هغه په دولت کې شامل شي، باید د ټولو هغو جهادي او غیر جهادي تنظیمونو او کړیو مخالفت وکړي چې همدا اوس یې ټول هیواد برمته کړی دی. باید دغه ټول جهادي او غیر جهادي مشران او کسان چې د هیواد په ویجاړۍ، قتلونو، لوټ، غلا او تالان کې لاس لري، له دندې ګوښه او ولسي محکمې ته وسپارل شي.

      فساد در ادارات دولتی و بالا شدن بوی آن در این روزها به امر عادی و روزمره مبدل شده است و تنها در موارد خاصی به افرادی که واسطه و پول زیاد ندارند، پرداخته می شود. تازه ترین مورد فساد مقامات حکومت وحشت ملی در وزارت صحت عامه، تشت رسوایی مبارزه با فساد این حکومت را از بام به زمین انداخت. فواد عثمانی رئیس پیشین "بخش کاهش تقاضا به مواد مخدر" این وزارت صدها هزار دالر این بخش را به حساب بانکی خود منتقل کرده است و در هشت سال اخیر تمامی قراردادها را با شرکتی به امضاء رسانیده است که خودش مالک اصلی آن بود.

این فساد در حالی صورت می گیرد که ملیون ها معتاد مواد مخدر در نقاط مختلف افغانستان بدون دوا و درمان، در حال جان کندن هستند. این مورد، مشت نمونۀ خروار در تمامی وزارت های حکومت افغانستان است. بسیاری از وزراء و رؤسای ادارات دولتی یا خود شان شرکت دارند و یا با افراد دیگری خارج از وزارت شریک هستند و قراردادها را با شرکت های خود به امضاء می رسانند.

در عین حال یکی از کارمندان ادارۀ تذکره های برقی به نام امید حیران بعد از افشای فساد در این اداره و پخش خبر ادارۀ عالی مبارزه با فساد از سوی همایون محتاط رئیس این اداره که وابسته به گروه جنایتکار شورای نظار می باشد، به مرگ تهدید شد.   


                                                                        www.razmendagan.com                                                                                     afgrazm@gmail.com